Všetkých fanúšikov futbalu určite potešila informácia o reštarte II. futbalovej ligy. Kým naše dve najvyššie futbalové súťaže pokračujú, zdá sa, že mládežnícky futbal sa už v tomto kalendárnom roku reštartu nedočká. Hráči a športovci aj našej akadémie tak trénujú buď v malých skupinách alebo individuálne. Obmedzenie tréningového procesu predstavuje pre futbalistov veľkú prekážku ich športového rastu. O tom, aký vplyv na športovca má tréningový výpadok, čo všetko obsahuje tréningový plán pre športovca, ale aj mnoho ďalšieho sa dozviete v rozhovore s našim sympatickým kondičným trénerom Sebastiánom Čaneckým.
Začnime tak troška všeobecnejšie. Ako ty vnímaš momentálne obdobie a ako ho tráviš? Venuješ sa možno nejakým aktivitám, na ktoré za normálnych okolností nemávaš čas?
„Myslím si, že aktuálne obdobie je pre všetkých zložité. Nikto z nás nevie aká situácia bude nasledujúce dni. Tým, že A mužstvo trénuje, veľa času trávim v Podbrezovej. Mužstvo trénuje po jednotlivých skupinách, ja mam viacej priestoru robiť s hráčmi na individuálnej báze. Venujeme sa rozvoju silových ale aj vytrvalostných schopností u jednotlivých hráčov. Pracujeme spoločne s trénermi a fyzioterapeutmi na rekondícii Jozefa Špyrku, ktorého trápi zranenie kolena z prípravného zápasu proti Ružomberku. Je to samozrejme na dobrej ceste a verím, že Jozefa uvidíme už v zimnej príprave s mužstvom.“
Ty aktuálne pôsobíš pod Romanom Švantnerom vo Fitfactory a tiež si aj kondičným trénerom v našom klube. Čo všetko máš na starosti v našom klube a v čom spočíva hlavná náplň tvojej práce v klube?
„Áno, pôsobím ako kondičný tréner vo fitness centre Fit factory v Nemciach v Banskej Bystricii pod Romanom Švantnerom a ako kondičný tréner ženskej futbalovej reprezentácie. V klube mám na starosti kondičnú a silovú prípravu (treningový proces) a GPS systém (POLAR team) A mužstva. Mládežnícke kategórie ma na starosti v našom klube kolega Jozef Jandzík, ktorý komunikuje s trénermi, ako aj s hráčmi akadémie.“
Koronakríza postihla aj športový svet. A-mužstvo trénuje v malých skupinách, hráči akadémie trénujú doma individuálne podľa individuálnych plánov. Čo všetko taký individuálny plán obsahuje a načo je zameraný?
„Hráči akadémie dostavajú plán na každý týždeň. Snažíme sa im plány obmieňať a postupne náročnosť tréningovej jednotky zvyšovať. Plán obsahuje konkrétnu tréningovú jednotku na jednotlivé dni. Jedná sa o rôzne podnety – sila, rýchlosť, vytrvalosť, kompenzačné cvičenia.“
Z tvojho pohľadu môže takýto individuálny tréning v domácich podmienkach plne simulovať, resp. nahradiť tréningový proces v akadémií z dlhodobého pohľadu?
„Tréningový proces v klube to určite nahradiť nevie. Predsa chalani na spoločných tréningoch medzi sebou súťažia a tam sa práve posúva ta miera rozvoja jednotlivých schopností. Plány berieme ako systém udržania nadobudnutej kondície v klube. Samozrejme, sme v kontakte s hráčmi na individuálnej báze a pracujeme na deficitoch, ktoré potrebujú zlepšiť. Čiže, tým som chcel povedať, že plány sú plne individuálne.“
Je odlišné pripravovať sa v domácich podmienkach na individuálne či kolektívne športy. Je podľa teba možné odohrať súťažný zápas, napr. vo futbale v rovnakej intenzite a kvalite z domáceho tréningu, akoby tomu bolo z plného tréningového procesu v akadémií?
„Záťaž sa snažíme nasimulovať tréningovou jednotkou v individuálnych plánoch. Z môjho pohľadu je to ale určite rozdiel ísť na zápas z domáceho zaťaženia a z tréningového procesu akadémie.“
Tréning v domácom prostredí slúži ako určitá kompenzácia ideálneho tréningového procesu. Vieš povedať, ako dlho sa dokáže športovec na domácom tréningu udržiavať, či dokonca zlepšovať a kedy už z dlhodobého hľadiska začína stagnovať a strácať?
„Je to individuálne. Niektorým hráčom vyhovuje pripravovať sa v domácich podmienkach a môžu dohnať prípadné deficity. Čo sa týka stagnácie fyzickej zdatnosti hráča bez tréningu sú to 2 – 3 týždne.“
Za aký čas sa už na športovcovi začne prejavovať absencia tréningového procesu a môže u športovca nastať pokles výkonnosti?
„Podľa výskumov, silu dokážeme udržať bez tréningu približne 3-4 týždne, no postupne sa počas tohto obdobia stráca. Je to ale dočasné a správnym silovým tréningom ju vieme nabrať späť pomerne rýchlo. Čo sa týka vytrvalostných schopností je to obdobie približne rovnaké.“
Na záver otázka, čo by si možno odporúčal alebo odkázal športovcom, ako efektívne využiť čas strávený doma tak, aby toto obdobie „prežili“ bez väčších strát na kondícii či forme?
„V prvom rade je najdôležitejšie uvedomiť si, že najhoršie, čo môže športovec urobiť je ostať sedieť doma a čakať, kedy sa športový život opäť vráti do normálnych koľají. Chalanom odporúčam, aby sa snažili toto obdobie využiť v maximálne možnej miere. Aktuálne je priestor venovať sa deficitom, ktoré daného hráča trápia. Popri plnení tréningových plánov môžu zapojiť svoju kreativitu a venovať sa možno viac individuálnej technike s loptou a pracovať celkovo na svojej technickej stránke. Dôležité je v tejto situácií hľadať spôsoby, ako sa to dá a nie ako sa to nedá. Verím však, že už čoskoro budeme môcť opäť trénovať v normálnom režime.“