V našej sérií rozhovor sme doteraz vyspovedali trénerov našej 19-tky a 17-tky. Tentokrát sme sa zhovárali s trénerom mladšieho dorastu Jánom Hrošom. V rozhovore sa okrem iného dozviete aj to, ako je spokojný s jesennou časťou sezóny a čo odporúča hráčom robiť v tomto období.
Pán tréner, koronakríza opäť naplno zasiahla športový svet. Prerušili sa mládežnícke ligové súťaže, chalani trénujú individuálne. Ako vy vnímate vzniknutú situáciu, jej dopady na šport?
„V prvom rade musím konštatovať, že na vzniknutú situáciu a jej ďalekosiahle následky nebol nikto v spoločnosti pripravený. Keďže šport je závislý od fungovania ekonomiky, ktorá vplyvom koronakrízy stagnovala, ba až sa prepadala ,tak šport po ekonomickej stránke začal kolabovať. Ak sa bavíme o prenose pandémie, tak z môjho pohľadu bolo dosť prekvapivé uzatvorenie športových aktivít lebo si myslím, že šport má obrovský vplyv na celkové zdravie každého jednotlivca.“
Hráči trénujú individuálne alebo v malých skupinách, majú teraz oveľa viac voľného času. Ako sa vy snažíte využiť toto obdobie? Venujete sa možno nejakým iným aktivitám, na ktoré počas sezóny nie je čas?
„Je potešiteľné ,že hráči sa snažia individuálne alebo po uvoľnení opatrení v menších skupinkách na sebe pracovať, no ale s určitosťou to nemôže nahradiť každodennú prípravu v kolektíve pod vedením trénerov. Venujem sa zameškaným veciam okolo domu, ale vždy si nájdem čas aj na futbal, pozriem si odohraté zápasy našej kategórie U16 a to hlavne nášho mužstva. Snažím sa samovzdelávať.“
Prejdime teraz k bilancovaniu jesennej časti, ktorá je stále prerušená. Aktuálne sa naša 16-tka nachádza na 9.priečke. Ako hodnotíte doterajšiu časť sezóny z pohľadu výsledkov a postavenia v tabuľke? Môžeme byť s aktuálnym umiestnením v tabuľke spokojní?
„Nie som spokojný s aktuálnym umiestnením a som hlboko presvedčený, že toto umiestnenie neodzrkadľuje potenciál kádra U16.“
Na jednej strane môžeme hodnotiť jeseň z pohľadu výsledkov a tabuľky, no najmä v tejto vekovej kategórii je dôležité pozerať sa aj na herný prejav a rozvoj hráčov. Vráťme sa však ešte na úplný začiatok jesennej časti. Vy ste vtedy spolu s trénerom Argyusim prebrali 16-tku pár dní pred začiatkom súťaže. Ovplyvnil tento fakt, možno mužstvo v prvých kolách? Najmä pri kolektívnych športoch je potrebný určitý čas aby si to všetko „sadlo“ a tréner aj hráči našli spoločnú reč. Platilo to aj vo vašom prípade?
„Určite náš príchod k mužstvu, tesne pred začiatkom súťaže, bol jeden z faktorov, ktoré mohli ovplyvniť začiatok súťaže. Trénovanie v tejto kategórii je beh na dlhé trate, prechod zo žiackych kategórií do celoslovenskej dorasteneckej ligy je u väčšiny hráčov náročnejší. Som rád, že vedenie nám nechalo voľné ruky a dôverovali našej práci. V prvom rade sme si nastavili nejaké pravidlá vo vnútri kabíny. Čo sa týka ďalších parametrov, snažili sme sa zmeniť herný štýl, tréningový proces v týždenných mikrocykloch a vštepovať hráčom dôveru o ich kvalite. Samozrejme, aby si to všetko sadlo, potrebovali sme čas a ten sme dostali.“
Z vášho pohľadu, ktoré činnosti či už z pohľadu hráčskych funkcií alebo hry mužstva ako celku si vyžadovali najväčší tréning a priestor na zlepšenie?
„Začali sme sa viac venovať HČJ, hlavne formou individualizácie a PC, malými PH, ale venovali sme sa aj skupinovo defenzívnym a ofenzívnym činnostiam, ktoré sme spájali do celkov formou HC alebo kombináciami a následný prenos do veľkých PH.“
Keď sa spätne pozriete na jednotlivé zápasy a výkony mužstva v nich, ktorý zápas bol z vášho pohľadu najlepší (výkon, úroveň zápasu), a ktorý zápas možno hodnotíte ako najhorší z pohľadu výkonu mužstva, či úrovne zápasu?
„Nemyslím si, že sme mali vyložene zlé zápasy. Väčšinou sme doplácali na slabú efektivitu, individuálne zaváhania jednotlivcov alebo taktické nedostatky. Myslím, že v Žiline a s Duklou Banská Bystrica prvý polčas sme prepadli vo všetkých spomenutých atribútoch. Paradoxne, prehratý zápas v Senici a víťazný v Nitre splnili naše očakávania.“
V tejto vekovej kategórii je veľmi dôležitý individuálny rozvoj hráčov. Ako ste v tomto smere spokojný s prácou chalanov na tréningu a ich výkonmi v zápasoch? Nájde sa hráč, ktorý vás počas jesene možno príjemne prekvapil svojim prístupom, nasadením, či výkonnosťou v zápasoch? Resp. nájdu sa hráči, ktoré za toto obdobie zaznamenali najväčší posun, či sú akýmisi ťahúňmi mužstva?
„Nechcel by som z tohto miesta nejako hodnotiť hráčov individuálne. Myslím, že gro mužstva napreduje po každej stránke, niekomu to ide pomalšie a niekto napreduje rýchlejšie. Čas ukáže, či sú chalani na správnej ceste, i keď momentálne je čas proti nám. Hlavné je, že sú v tréningovom procese pracovití a trpezlivo čakajú na svoju šancu pobiť sa o miesto v základnej zostave. Pre nás trénerov je potešujúce, že vzrástla zdravá konkurencia v mužstve.“
Pán tréner na záver otázka. Aktuálna situácia veľmi nepraje športu. Väčšina chalanov trénuje individuálne. Čo by ste im možno odporúčali v tejto situácii robiť, aby toto obdobie prečkali bez nejakých väčších strát na výkonnosti, či forme?
„Samozrejme v tejto nepríjemnej dobe prajem všetkým hráčom a aj nám všetkým hlavne pevné zdravie. To je to najdôležitejšie. Čo sa týka povinností, aby venovali zvýšenú pozornosť štúdiu a v rámci možností si plnili svoje individuálne tréningové plány. Ja dúfam, že príde doba ,keď sa pomaly všetko rozbehne a hovorieva sa, že šťastie praje pripraveným…..“