Zimná príprava Železiarov prebieha pod taktovkou kondičného trénera Jozefa Jandzíka. Pod jeho dohľadom hráči pracujú na rozvoji kondície a sily, ktorú budú potrebovať v náročnom závere sezóny. Ciele a fázy prípravy nám priblížil v rozhovore.
„Cieľom prípravy je dostať hráčov na vrchol, ktorý má byť akýmsi odrazovým mostíkom, z ktorého budú ďalej čerpať počas sezóny. Úvod je náročnejší a záver sa už podobá súťažnému zaťaženiu.“
Kondičná príprava sa vyvíja a modernizuje. Niekdajší dril bez lopty, dlhé behy, či šprinty v snehu dnes nahrádzajú moderné metódy a nové technológie. Ako to prebieha v Podbrezovej?
„Tak v prvom rade sú dnes nám kondičným trénerom k dispozícii moderné technológie a pomôcky ktoré sa využívajú na monitoring intenzívnych a extenzívnych parametrov, čiže GPS systém, alebo napr. aj diagnostické pomôcky na meranie rýchlosti. Na základe nich vieme hráčom nielen individualizovať program, ale aj korigovať ich zaťaženie v rámci mikrocyklu a pod. Niektorí hráči sú viac rýchlostné typy, niektorí zas vytrvalostné. Našou úlohou je pracovať na veciach, ktoré potrebujú zlepšiť a naopak podporovať to, v čom sú dobrí. Na tom je založená individualizácia, kde má každý hráč prispôsobený program a na ňom sa snaží pracovať. Celý tím prejde vždy pred prípravou vstupnou diagnostikou a od nej sa odrážame ďalej v rámci kondičnej prípravy na ihrisku, ale aj tej silovej v posilňovni.“
Do zimnej prípravy A tímu sú zapojení aj mladí hráči, ktorí dostali príležitosť rozvíjať sa po boku starších a skúsenejších spoluhráčov. Ako to vníma kondičný tréner?
„Naša kabína aktuálne patrí k tým mladším v lige, ale pre tých chlapcov čo prišli z mládeže je to skok a rešpekt z toho určite majú. Chcú samozrejme ukázať čo je v nich, treba im dať ale veľakrát čas, aby ukázali svoj potenciál. Treba ale povedať, že niektorí z nich prišli veľmi dobre pripravení a je to aj tým, že sme s mládežou úzko prepojení. Celkovo program fungovania hráčov máme nastavený tak, aby sa mladi hráči dokázali čo najrýchlejšie adaptovať po výkonnostnej stránke požiadavkám a zaťaženiu v A tíme. Treba k ním zo začiatku pristupovať citlivo, rozčleniť zaťaženie, aby tých požiadaviek na nich nebolo naraz veľa. Aj vďaka spomínanému GPS zariadeniu vieme kontrolovať to, aby sme ich nepreťažili a efektívne zaradili do nášho tréningového procesu.“
Ani futbalisti sa nevyhýbajú tvrdej drine a dvíhaniu ťažkého železa. Nevyhnutnou súčasťou prípravného obdobia je aj tréning v posilňovni.
„Je pravda že počas prípravy hráči strávia viac času v posilňovni ako v súťaži. Je to dané hlavne tým, že príprava trvá pomerne krátko a je potrebné zapracovať na veľa veciach na ihrisku aj mimo neho. V príprave je preto viac času aj na tú nešpecifickú časť a tou je najmä tá silová zložka, kde hráči absolvujú väčší počet cvikov zameraných na rozvoj maximálnej sily, čiže tým pádom to berie hráčom aj veľké množstvo energie. Posledný týždeň prípravy sa už mikrocyklus podobá tomu súťažnému a tým sa trochu mení aj vyťaženie hráčov v posilňovni. Celkovo silový program je v prvom rade prevencia, ktorú sa snažíme maximalizovať už spomínanou individualizáciou, aby sme pracovali na prípadných deficitoch, dysbalanciách a konkrétnych potrebách jednotlivých hráčov.“
A kto je zo Železiarov najsilnejší?
„To sa nedá jednoznačne povedať. Každý je silný v niečom inom, ale ak mám vytiahnuť nejaké meno, tak ma určite napadne aktuálne najstarší hráč René Paraj. Vo veľmi tesnom závese sú hráči ako napr. Bakaľa, Kováčik, Grešák a mohol by som pokračovať. Z mládeže prišiel dobre silovo pripravený Pali Kuťka, ktorý keď mi podá ruku, tak to pocíti celé moje telo. :D“ S úsmevom uzavrel rozhovor kondičný tréner Jozef Jandzík.