Vráťme sa na začiatok roka, kedy sa mal uskutočniť prvý kemp 21-tky v roku 2021. Z dôvodu pandemickej situácie sa však nekonal, no z pohľadu nášho klubu už len samotná nominácia na tento kemp bola veľmi zaujímavá. Povedz nám o tom viac …
„V januárovom termíne sa mal uskutočniť kemp reprezentácie U21, ktorý sa však kvôli pandemickej situácii nakoniec nekonal. Naplánované boli dva prípravné zápasy, jeden dokonca práve proti nášmu klubu. Zaujímavosťou bolo, že Richard Ludha sa dostal do užšej nominácie a Ivan Rehák bol náhradníkom. Ja som sa navyše dostal do nominácie ako tréner brankárov namiesto Pavla Kamescha, ktorý sa kempu nemohol zúčastniť, keďže mal klubové povinnosti so Spartakom Trnava. Aj keď by som tam išiel iba na záskok, tak ma to veľmi potešilo, že hlavný tréner U21 Jaroslav Kentoš si vybral práve mňa a dal mi dôveru, aby som išiel na zraz s druhou najstaršou mužskou reprezentáciou. Na jednej strane to bolo pre mňa prekvapenie, no myslím si, že je to aj ocenenie našej spoločnej práce v klube. Určite je to aj taká rarita, ktorá sa často nevidí, že dvaja brankári a tréner brankárov z jedného klubu sa ocitnú spoločne v reprezentačnej nominácii. 21-tka mala ďalší zraz na prelome marca a apríla, kde bol nominovaný Richard Ludha. Na Antalya Cup-e odohrala 21-tka tri zápasy, Richard chytal v poslednom stretnutí proti Ukrajine, ktorý sme dokázali vyhrať 3:2. Rišo odchytal veľmi dobrý zápas a aj zo strany hlavného trénera Kentoša, či trénera brankárov Kamescha sme dostali pozitívne reakcie nie len na jeho výkon, ale aj celkové pôsobenie Riša na reprezentačnom zraze. Takéto hodnotenie môže tešiť nielen nás trénerov, ale aj celý klub, keďže u neho je perspektíva, aby sa v 21-tke udržal a bojoval aj o miesto v bráne v kvalifikácii. Určite si to za svoje stabilné výkony v lige a každodennú tvrdú prácu v tréningoch zaslúži, veľmi mu to prajem. “
Tým, že máme v jednom tíme dvoch talentovaných brankárov s reprezentačnými skúsenosťami v rovnakom veku, nedopláca na to možno Ivan Rehák?
„Možno je to aj veľký luxus mať takýchto dvoch kvalitných brankárov v jednom tíme v II. lige. Myslím si, že ak by Ivo chytal v akomkoľvek prvoligovom, či druholigovom tíme, tak by bojoval o užšiu nomináciu určite aj on. V tomto prípade je ale úplne normálne, že na reprezentačný zraz nezoberú dvoch brankárov z jedného klubu. Každopádne Ivan na to kvalitu jednoznačne má, len musí byť trpezlivý, ako bol Rišo v predchádzajúcich sezónach a futbal mu to určite vráti.“
Poďme do mládežníckej brankárskej sekcie. Tam máme ďalších talentovaných brankárov Adama Danka, Marcusa Adamca a Patrika Lučaníka. Aká je ich aktuálna výkonnosť aj vzhľadom k reprezentácií?
„Čo sa týka mládežníckej sekcie, tak máme Adama Danka v reprezentácií do 18 rokov. Adam absolvuje od septembra minulého roka celý tréningový proces s A-mužstvom. Myslím si, že mu to veľmi pomohlo a za ten čas spravil veľký progres. Je to veľmi cieľavedomý chalan s výborným charakterom. Má veľkú výhodu v tom, že jeho reprezentačná kategória bude hrať na budúcu sezónu Majstrovstvá Európy doma na Slovensku, takže budeme automaticky aj účastníkom šampionátu. Pravidelne je nominovaný do repre, trénuje u nás s áčkom a chytáva zápasy za U19. Absolvoval v tomto roku už dva kontrolné zrazy – v Turecku v rovnakom čase ako 21-tka a na prelome apríla a mája v Dunajskej Strede. Ohlasy na jeho pôsobenie sú pozitívne. Vidíme ho aj v tréningu s A-mužstvom a myslím si, že sa už veľmi dobre prispôsobil mužskému futbalu. Máme ešte ďalších dvoch reprezentantov. Jedným je Marcus Adamec, ktorý pôsobí v kategórií U17 a druhým je Patrik Lučaník, ktorý pôsobí v kategórií U15. Kvôli pandemickej situácii sa však reprezentačné zrazy v týchto vekových kategóriách od minulého leta nekonali. Prvý zraz od leta sa uskutočnil začiatkom mája v X-Bionic centre v bubline. Bohužiaľ sa však Patrik tesne pred zrazom zranil a zlomil si ruku. Výhodou je, že na týchto zrazoch som aj ja ako tréner brankárov a môžem tak vidieť našich chalanov na reprezentačnej úrovni v porovnaní s najlepšími hráčmi zo Slovenska. Treba vyzdvihnúť aj zabezpečenie kempu zo strany SFZ, keďže bolo prítomných až 6 hlavných trénerov od U21 až po U15, dvaja tréneri brankárov – ja a hlavný tréner brankárov SFZ Miroslav Hýll, videoanalytik, dvaja technickí vedúci a zdravotnícky personál. Je to veľmi potešujúce, že máme takýto počet brankárov v reprezentačných výberoch. Je to určite vizitka toho, ako sa v klube pracuje s brankármi a ako brankári na sebe pracujú. Zároveň je to zásluha aj mojich kolegov Jána Polónyho a Martina Straku, ktorí s brankármi trénujú v mládeži. Takže je to určite výsledok tímovej práce a veľmi sa z toho všetci tešíme.“
Adam Danko a Richard Ludha pred reprezentačným zrazom
V médiách zarezonoval penaltový rozstrel z osemfinále Slovnaft Cupu MŠK Žilina – FK Železiarne Podbrezová, v ktorom sa výborne predviedli obaja brankári. Ivan Rehák chytil štyri penalty. Pripravovali ste sa nejako špeciálne na možnosť penaltového rozstrelu?
„Áno, vždy sa pripravujeme na každý jeden zápas, či už je to liga alebo pohár. Brankári majú jeden alebo dva dni pred zápasom videoanalýzu súpera mimo spoločnej tímovej analýzy. Na samostatných brankárskych analýzach rozoberáme štandardné situácie súpera, rohové a priame voľné kopy, penalty, pressing súpera a tiež aj typické situácie z útočnej fázy hry súpera alebo sa špeciálne pripravujeme na individuality súpera. Takúto analýzu sme mali aj pred pohárovým stretnutím so Žilinou. Ja som mal aj také tušenie, že by to mohlo zájsť až do penaltového rozstrelu. Nevýhodou bol fakt, že sme nevedeli presne, akých hráčov Žilina pošle, keďže majú A aj B tím. Takže s analýzou bolo troška viac práce a museli sme pozerať takmer všetkých hráčov Žiliny, ktorých sme mali graficky spracovaných na tablete. Keď sme vyrovnali na 1:1 v 87. minúte, tak som len vymazal hráčov, ktorí už na ihrisku neboli a následne sme si hráčov Žiliny s Ivom prešli a dostal aj pomôcku na fľašu, ktorú si zobral so sebou na rozstrel. Z 10 pokutových kopov osemkrát správne trafil stranu a navyše štyri penalty dokázal chytiť, čo je vynikajúca vizitka. V bráne pôsobil veľmi dobre a do poslednej chvíle čakal na čiare. Ivan ťaží v týchto situáciách zo svojej rýchlosti, odrazových schopností a penaltový rozstrel zvládol výborne. Škoda, že sme nemali viac športového šťastia a nepodarilo sa nám postúpiť do štvrťfinále pohára. Treba však vyzdvihnúť aj Ľuba Belka zo Žiliny, ktorý zvládol penalty tiež výborne, a preto Žilina postúpila ďalej.“
Veľmi dôležitou súčasťou rozvoja hráčov, v tomto prípade brankárov, je kvalitný tréningový proces. Ako sa v tomto smere darí zlepšovať tréningový proces našich nádejných brankárov?
„Čo sa týka tréningového procesu, tak brankárska sekcia má svoju metodiku už dlhšie zabehnutú a etablovanú. Už viac ako rok a pol fungujeme všetci traja tréneri brankárov podľa jednotnej filozofie. Myslím si, že aj to prispieva k tomu, že máme tak kvalitných brankárov, ktorí sú následne nominovaní do reprezentácií. Novinkou v tréningovom procese je využívanie GPS systému, ktorý je špeciálne určený pre potreby brankárov. Od marca tak majú brankári A-mužstva k dispozícii tréningové vesty s GPS čipom od talianskej firmy GPEXE, ktoré využívame na každom tréningu, predzápasovej rozcvičke a zápase. Aj touto cestou sa chcem poďakovať klubu za to, že nám umožnili takúto finančne náročnú vec zaobstarať.“
Čo všetko dokáže tento GPS systém zaznamenať a aké výhody a benefity to tebe ako trénerovi brankárov poskytuje?
„Tieto čipy snímajú to, koľko brankári nabehajú a v akých smeroch, koľko pádov resp. zákrokov spravia a do akej strany, koľko spravia výskokov a ich výšku, počet akcelerácií a decelerácií. Tento GPS systém zaznamenáva aj koľko trvá brankárovi sa postaviť zo zákroku na nohy, tiež vyhodnocuje aj priemer zaťaženia v kilokalóriách a výkon vo wattoch, ktorý brankári pri jednotlivých zákrokoch majú a mnoho iných vecí. Tento systém nám pomáha zbierať sumárne dáta o jednotlivých brankároch a typoch tréningov na týždennej či mesačnej báze a pomáha nám to lepšie individualizovať tréningový proces. Pomocou tohto systému máme o brankároch oveľa viac informácií o vonkajšom a vnútornom zaťažení a tým pádom dokážeme lepšie vyhodnocovať zaťaženie brankárov a tým predchádzať preťaženiu alebo zraneniam. V rámci Slovenska sme zatiaľ jediní s AS Trenčín, ktorí takýto systém u brankárov využívajú. S talianskou spoločnosťou sme sa dohodli na trojročnej spolupráci a tak ako individualizujeme tréningový proces a ťažíme z výbornej diagnostiky od Romana Švantnera, tak teraz to máme podložené aj dátami priamo z ihriska a vieme ešte lepšie nastaviť a individualizovať tréningový proces. V súvislosti s týmto systémom som bol dokonca oslovený od Mira Hýlla zo SFZ, aby som zozbierané dáta následne prezentoval na konferencii trénerov brankárov a formuloval svoje zistenia a poznatky.“